События и факты
Полезная информация
важная информация
Все материалы, размещенные на этом сайте, принадлежат городской общине города Николаева.
Лишь только вместе с вами мы сделаем наш родной город лучше!
подпишитесь на новости
Вы сможете получать уведомления об обновлениях в различных разделах сайта, например, о появлении новых грантов или новых социальных проектах городского головы, либо о новых указах и распоряжениях. Держите руку на пульсе, и вы всегда будете в курсе всех событий!
Стаття 10 Житлового кодексу Української РСР встановлює, що громадяни (власники або користувачі житлових приміщень) зобов’язані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержувати правил користування жилими приміщеннями. Жилі будинки і жилі приміщення не можуть використовуватися громадянами на шкоду інтересам суспільства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р № 45 затверджені Правила користування приміщеннями житлових будинків.
Відповідно до п.2 вищезазначених Правил користування приміщеннями житлових будинків здійснюється згідно з свідоцтвом на право власності або договору найму (оренди).
Використовувати житлові приміщення для провадження господарської діяльності промислового характеру заборонено (п.3 Правил).
Даним актом передбачається, що власник та наймач (орендар) квартири зобов’язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил; використовувати приміщення житлового будинку за призначенням, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання; не допускати виконання робіт та інших дій, що викликають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, порушують умови проживання громадян; не захаращувати сходові клітки, позаквартирні коридори, колясочні, ліфтові шахти, горища, підвали та інші допоміжні приміщення будинку, підтримувати чистоту і порядок в ньому.
Згідно пункту 11 Правил користування приміщеннями житлових будинків власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків несуть відповідальність згідно із законодавством.
Статтею 189 Житлового кодексу Української РСР встановлено, що особи винні:
- у порушенні правил користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під’їздів, придомових територій;
- у самовільному переобладнанні та переплануванні жилих будинків і жилих приміщень та використанні їх не за призначенням;
- у порушенні правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, у безгосподарному їх утриманні;
- у псуванні жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання несуть кримінальну, адміністративну або іншу відповідальність згідно з законодавством України.
Так, адміністративна відповідальність передбачена ст.150 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями». Винних у вчиненні даного правопорушення громадян притягують до адміністративної відповідальності у вигляді попередження або накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до ст.218 вищезгаданого Кодексу органом, уповноваженим розглядати вищезазначені справи є адміністративні комісії при виконавчих комітетах міських рад.
Крім того, житлові спори можуть вирішуватися і в судовому порядку.
Житловий кодекс у ст.157 передбачає, що виселення в судовому порядку з підстав, визначених ст.116 ЖК УРСР (систематичне руйнування, псування жилого приміщення, використання його не за призначенням, систематичне порушення правил співжиття) стосується тільки членів сім’ї власника жилого будинку (квартири) і тому, не поширюється на самого власника. При цьому виселення допускається за умови, якщо раніше вжиті заходи попередження або громадського впливу не дали позитивних результатів, а також обов’язкової реєстрації членів сім’ї власника за вказаною адресою у житловому приміщенні.
Крім того, до суду можливо звернутися з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної житловому фонду (незалежно від форм власності). Так, частина 1 ст.190 ЖК УРСР встановлює, що громадяни, які заподіяли шкоду жилим будинкам, жилим приміщенням, інженерному обладнанню зобов’язані відшкодувати заподіяну шкоду. В даному випадку наступає цивільно-правова відповідальність за порушення житлового законодавства. Відповідно до ст.1192 Цивільного кодексу України суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (наприклад, полагодити пошкоджену річ) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.
При підготовці позовних заяв необхідно враховувати вимоги Житлового кодексу УРСР, Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, положення постанов Пленумів Верховного Суду України від 12.04.85 року № 2, від 18.09.87 року № 9, від 04.11.1991 року № 7, від 01.11.1996р № 9.