На доручення міського голови адміністрацією Центрального району розглянуто Ваше звернення щодо порушення ПАТ "Миколаївобленерго" прав споживачів, які мешкають у житловому будинку по пров. Корпусний, 23 у мкр. Ракетне Урочище.
Для з'ясування обставин та вжиття заходів по врегулюванню порушеного питання адміністрація Центрального району звернулась до керівництва ПАТ "Миколаївобленерго".
Згідно відповіді ПАТ "Миколаївобленерго" встановлено, що відповідно до п. 3.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96р. № 28 ( зі змінами) ( далі - Правила), електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковим засобами електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок ( далі - ПУЕ), цих Правил та проектних рішень.
1 Іунктом 1.5.6 ПУЕ зазначено, що лічильники для розрахунків між постачальником електричної енергії та споживачем рекомендовано встановлювати на межі балансової належності між постачальником електричної енергії та споживачем.
Відповідно до положень пункту 3.31 Правил розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів - встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Таким чином, гр. Зирянову В. за рахунок ПАТ "Миколаївобленерго", встановлений щит однофазного обліку електроенергії зовнішньої установки з електронними лічильниками. В цьому щиті, згідно з ПУЕ, встановлені та опломбовані дооблікові автоматичні вимикачі для безпечної заміни засобів обліку та захисту мереж електропостачальної організації від короткого замикання і перевантажень в електроустановках.
Оскільки межа балансової належності, згідно з п. 2.4. Правил, встановлена на вихідних клемах електролічильників, тому дооблікові вимикачі являються частиною мереж енергопостачальної організації. В мережах енергопостачальної організації забороняється проводити будь - які дії іншому н е к вал і ф і ковано м у персоналу, у зв'язку з можливістю ураження електричним струмом ( пункт 5.2.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів від 25.06.2006 № 258 затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.07.2006 за № 1143/13017).
Дані комутаційні апарати ( автоматичні вимикачі) розраховані на відключення при перевищенні сили струму на 16А, тобто при включенні навантаження більше 3,5 кВт, дана межа має більшу потужність, ніж та, яку дозволено використовувати, згідно умов договору про користування електричною енергією ( 2 кВт).
При цьому для захисту електроустановок, після блоку обліку електроенергії повинні бути встановлені та знаходитись в робочому стані комутаційні апарати, розраховані на спрацювання при проходженні струму 6А,8А,10А але не більше.
Відключення електроустановок при спрацюванні відключаючого дооблікового апарату буде свідчити про перевищення величини дозволеної потужності, згідно договору про користування електричною енергією, або несправності електропроводки.
Повторне підключення буде можливе тільки після письмового звернення та оплати витрат па повторне підключення.
Таким чином, вимоги ПАТ "Миколаївобленерго" щодо приведення розрахункових засобів обліку електричної енергії у відповідність до вимог нормативно - технічних документів, які направлені на забезпечення захисту
від несанкціонованого доступу до засобів розрахункового обліку електричної енергії, не суперечать вимогам нормативно - правових актів.