1007. ВГІРФО - здирництво
Прочитали
3302 | Комментариев
5
Доброго дня. Хотілось би відмітити роботу ВГІРФО Миколаєва на вул. Очаківській. Справа в тому, що співробітники ВГІРФО не надають ніякої інформації щодо надання платних послуг. При оформленні закордонного паспорту співробітник Р. без пояснень дав перелік квитанцій, ( а також для ксероксу документи, які треба їй для звіту (не мої, тобто за те що я сама собі все відксерила, і не тільки собі, я ще й маю заплатити за послуги). Серед цих документів я вважаю є низка непотрібних. Таких як оформлення довідки про несудимість, консультаційні постуги та "послуги " ДП "Документ", страхування, послуги "Інформ-ресурси". Якщо цим займається "ліве" підприємство, то навіщо платити за послуги ВГІРФО, які також є в списку? Справа в тому, що серед переліку документів, затверджених Кабміном немає таких довідок зовсім. Так як я не знала, хто є хто, мені тепер треба заплатити цим двум підприємствам за їхні послуги. Звернувшись до начальника, я почула, що все обов"язкове для сплати. Та на підвищених тонах я почула комментарії щодо моєї недовіри його співробітникам. На прохання показати перелік затверджених документів, начальник сказав співробітниці показати їх, але вона сказала, що їх немає. Але він сказав, що вони є в базі, на що співробітниця Р. відповіла, що розпорядження були усними. Тобто їх усно попросили брати з громадян такі гроші за такі-то документи. Я не оплатила деякі документи. У відповідь мені сказали, що без них я не отримаю паспорт. http://www.bagnet.org/news/investigations/31819.
На доручення міського голови на Ваше звернення викладаю Вам листа Першого заступника начальника УМВС України в Миколаївській області В. А. Буряченка.
Щодо звернення на офіційний сайт міського голови мешканки міста Миколаєва повідомляємо наступне, що в своїй роботі з питання оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон працівники служби ПРФО керуються перш за все вимогами Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їдзу в Україну громадян України» від 21.01.1994, а також постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документу дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», постановою КМУ № 1098 від 26.10.2011 «Про деякі питання надання підрозділами внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг» та наказом МВС України № 1603 від 21.12.2004 «Про затвердження Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини».
Постановою № 858 від 27.06.2007 «Про затвердження технічного опису та зразка бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» скасовано старий зразок та затверджено технічний опис та новий зразок бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон (додаток 2). З урахуванням нового зразка бланка - паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється у централізованому порядку, який передбачає заповнення заяви-анкети безпосередньо уповноваженою особою територіального органу чи підрозділу ВГІРФО У МВС в електронному вигляді та фотографуванні заявника під час звернення. Без фотографування неможливо технічно оформити паспорт нового зразка. Зазначена процедура передбачена Порядком централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, який затверджено постановою КМУ від 31.03.1995 № 231 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини,їх тимчасового затримання та вилучення» та входить в платні послуги.
Порядок оформлення передбачено Стандартом адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, який затверджено Наказом МВС від 02.02.2012 № 84 ( зареєстрований в Міністерстві юстиції від 23.02.2012 за № 291/20604). Цей Стандарт визначає загальні відомості про адміністративну послугу з оформлення та видачі паспорта громадянина України лля виїзду за кордон, встановлює строки, порядок та послідовність виконання процедурних дій щодо надання територіальними органами або підрозділами Державної міграційної служби України цієї адміністративної послуги.
За надання адміністративної послуги п.3.1 Стандарту передбачено плата за послуги та бланк паспорту.
Правилами, затвердженими постановою КМУ № 231 від 31.05.1995, чітко визначено перелік документів, які надаються громадянином для оформлення паспорта громадянина Українидля виїзду за кордон, а саме:
- паспорт громадянина України, свідоцтво про народження( для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);
- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті.
- платіжні документи (квитанції) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про сплату держмита в розмірі 170 грн., послуг ВІР -87грн. 15 коп. та бланк паспорту - 120грн.( при зверненні за звичайним тарифом).
Надання адміністративної послуги здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» ( із змінами). Відповідно до п.4 постанови КМУ від 26.10.2011 № 1098 у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції.
Перелік платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1098 від 26.10.2011 «Про деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг». Так в п.2 зазначено, що послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові(найменування), місця реєстрації та виду послуги
Обсяг таких витрат визначається МВС.
Відповідно до умов договору від 24.03.2010 № 49ю/2010 МВС України здійснює закупівлю бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон.Згідно зазначеного договору безпосереднім одержувачем їх( бланків) є МВС України, яке в подальшому направляє їх до територіальних підрозділів МВС України за відповідними накладними, із зазначенням кількості та вартості бланків.
Згідно вимог п.12 Наказу МВС України від 21.12.2004 № 1603 «Про затвердження Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини» під час розгляду заяви на оформлення паспорта для виїзду за кордон здійснюється перевірка наявності чи відсутності обставин, що обмежують право громадянина на виїзд за кордон. П. 8 Наказу МВС України від 23.08.2002 № 823/188 «Про затвердження Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах кримінально-виконавчої системи України» визначено порядок відповідної інформації. Враховуючи зазначене, а також з урахуванням вимог Законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних», служба ГІРФО може здійснювати такі перевірки тільки за згодою громадянина та за його письмовою заявою. Зазначена перевірка здійснюється безкоштовно протягом місяця.
Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994р. в ст. 9 визначено, що з метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянинові України витрат, пов'язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянин України повинен бути застрахованим. З метою виконання вимог діючого Закону при оформленні закордонного паспорта співробітниками Державного підприємства «Документ» надається послуга по оформленню полісу медичного страхування.
Останнім часом значно збільшилась кількість громадян України, які мають бажання виїхати за кордон по тим чи іншим причинам, відповідно збільшилась кількість звернень громадян до підрозділів ГІРФО з клопотанням про отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон. З метою поліпшення умов прийому громадян у МВС України створено Державне підприємство «Документ», яке функціонально було включене до складу служби ГІРФО і основним завданням якого є надання консультаційної допомоги в оформленні документів по лінії діяльності служби у справах громадянства і міграції та реєстрації фізичних осіб. Дане підприємство створено згідно наказу МВС № 667 від 11.12.2008 року, яким також затверджено його статут. Згідно наказу МВС № 210 від 16.03.2012 року дане підприємство віднесено до сфери управління Державної міграційної служби і на нього покладається відповідальність за надання представницьких, інформаційно-консультаційних послуг громадянам України паспортно-візового та іншого характеру. Тому в разі звернення громадян такі послуги надаються їм співробітниками ДП «Документ».
Скільки насправді коштує закордонний паспорт?
Я можу пред`явити лист з переліком того, що мені написали для сплати, в т.ч. розрахункові рахунки. Ви в свою чергу під час перевірки можете звірити почерк свівробітника ВГІРФО, який написав мені цей список.
Мене не влаштовує ваша відповідь, треба залучити контрольно-ревізійне управління. ДП "Документ", фактично дублює послуги служби ГІРФО, а за послуги плати і тим і іншим.
Ще
в листопаді 2011 року в Миколаєві Демократичний Альянс почав кампанію,
ціллю якої є зупинення переплат для громадян за оформлення закордонного
паспорту для тимчасового виїзду закордон.
Пусковим
механізмом стали прейскурантики, які роздавались кожному, хто приходив
оформити паспорт. Прейскурант нічим юридично не підкріплений, але
містить послуги на 700 грн. В той же час Постановами Кабінету міністрів
України і Наказами МВС вказана вартість оформлення такого паспортного
документу - 330 грн. 28 коп. - до 1 січня 2012 року, а з 1 січня 2012
року ця сума складає 407 грн. 15 коп. Але аж ніяк не 700 грн.
В приміщенні паспортного столу працює два кабінети, які приймають документи для оформлення паспорту: один кабінет державний, а інший - державне підприємство «Документ». ДП «Документ» було створено за наказом МВС України від 11 серпня 2003 року №865 і функціонально було включено до складу служби громадянства, імміграції - таку відповідь ДемАльянсу дали на запит в Державну міграційну службу та Міністерство внутрішніх справ України. Громадяни, які приходять до паспортного столу, щоб оформити собі закордонний паспорт, натикаються на наступну ситуацію. Їх відсилають з державного кабінету до ДП «Документ», а там вже і видаються листівочки. Це ДП «Документ» знаходиться в приміщенні паспортного столу, в режимному об’єкті як суб’єкт господарювання, оскільки за свої послуги отримує 130 грн. з громадян за прийняття та підготовку оформлення документів.
ДемАльянс
подав заяву до Прокуратури Миколаївської області про розміщення на
території режимного об’єкту суб’єкту господарської діяльності, що
забороняється ст.5 ЗУ «Про міліцію». І виявляється, що все там
легітимно, оскільки «… на стендах розміщено інформацію про надання
послуг, встановлених нормативно-правовими актами та послуг
паспортно-візового характеру, що надаються виключно на добровільній
основі Миколаївською філією ДП «Документ» (Прокуратура міста
Миколаєва,13.01.2012). Та біля кабінету, звичайно, жодної буквочки, про
що йдеться в перевірці Прокуратури, немає. Ті так звані «стенди» на
дверях ніякої толкової інформації не несуть. А виходить, будь-яке
підприємство може на основі своєї статутної діяльності включитись до
складу МВС і заробляти кошти на режимних об’єктах? З цього питання
осередок подає запит на статут ДП «Документ».
Рухаємось
далі. Всім, хто вже оформляв паспорт чи тільки збирається, але вже був
там, знає, що болюча тема – довідка про несудимість. Вам душевно
розказували як вона потрібна для процесу оформлення, що ви маєте її
надати. І, насправді, ситуація є всеукраїнською, бо вже відбулось не
одне судове засідання з цього питання на користь позивача, який
позивався з тим, що дана довідка не повинна надаватися громадянами для
оформлення закордонного паспорту. А тепер увага! Наказ МВС №1603 п.12 «…Перевірка наявності чи відсутності обставин, що обмежують право громадянина на виїзд за кордон відповідно
до підпунктів 3, 4 і 9 пункту 22 Правил (порушеної проти заявника
кримінальної справи; судимості за вчинення злочину; перебування заявника
під адміністративним наглядом органів внутрішніх справ), здійснюється
вказаними територіальними органами та територіальними підрозділами
через відповідні управління (відділи) інформаційних технологій ГУМВС,
УМВС. Відповідна інформація підрозділу інформаційних технологій
береться до уваги протягом місяця з моменту її надання та долучається до
заяви-анкети…» З цього слідує, що не ви маєте надавати цю інформацію, а
вони мають її перевірити. Всі, хто в паспортних столах посилається на
цей наказ, оформляє паспорт без довідки і місячного її чекання.
А тепер за що громадяни мають платити:
170 грн. – державне мито або пред'явити документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати;
150 грн. - за бланк паспорту;
87,15 грн. - послуги ВГІРФО.
Але
залишається незрозумілою ситуація з бланком паспорту. Оскільки
обов’язковість цієї плати ніде не передбачена, лише є Постанова №795
«Про затвердження переліку платних послуг, які можуть
надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ» від
04.06.2007, де вказано, що під час надання послуг з оформлення проїзного
документа дитини, посвідки на постійне та тимчасове проживання для
іноземних громадян та осіб без громадянства і паспорта громадянина
України для виїзду за кордон справляється плата у розмірі вартості
бланка та надбавки в сумі 25 % такої вартості, яка спрямовується як
власні надходження, що використовуються відповідно до законодавства.».
Тобто ця плата не є обов’язковою. До Державної міграційної служби був
надісланий запит і з цього питання.
Звичайно,
не дивлячись на те, що більшість громадян не звертають увагу на
інформаційні стенди, які знаходять в державних установах і іноді можуть
уберегти їх від переплат або непотрібної біганини по кабінетах в пошуках
довідок, інформація на стендах в паспортних столах є, на думку
організації, не повною і не містить інформації, яка б розкривала за що
саме і скільки має заплатити громадянин при оформленні паспорту. Лише в
грудні 2011 року після розмови Демократичного Альянсу з начальником
ВГІРФО Миколаївської області в приміщення паспортних столів розмістили
кольоровий листочок формату А4 з вартістю держмита, бланку паспорту та
послуг ВГІРФО. Осередок підготував свою пропозицію по листівці для
стенду, але у ній було відмовлено. У зв’язку з цим Демократичний Альянс
подає свою пропозицію з доопрацюваннями в Міністерство внутрішніх справ,
щоб зобов’язати розмістити листівку даного зразку у всіх відділеннях
ВГІРФО.
Команда
Демократичний Альянс Миколаїв вдячна всім небайдужим за підтримку в
кампанії, а це в більшій мірі люди з інших міст України. Інформаційна
кампанія триває і до кінця січня пройде друга хвиля роздачі
інформаційних листівок і акцій.
Зовсім скоро Командою Демократичний Альянс Миколаїв буде представлена
відео-лекція, яка міститиме необхідну інформацію по оформленню даного
паспортного документу.
Продовження триває.
Нормативна база:
-
ПКМУ № 231 від 31.03.1995р. «Про затвердження правил оформлення і
видачі паспорта громадянина України для виї¬зду за кордон і проїзного
документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення»
-Підпункт "б" пункт 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 N 7-93 "Про державне мито" (із змінами і доповненнями)
-ПКМУ
№ 795 від 04.06.2007р. «Про затвердження переліку платних послуг, які
можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх
справ»
-Наказ МВС, МФУ, МЕУ №369/1105/336 від 05.10.2007р. «Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння»
ЧТО ОПЯТЬ МЕСЯЦ ЖДАТЬ ЧТОБ МНЕ НЕПОНЯТНО ЧТО НАПИСАЛИ?